2019. március 21.
Ahulladékfogalma
A hulladékfogalmátalapvetőenazhatározzameg,hogy a szóban forgó anyagotatulajdonosa hogyanérzékeli,illetveazanyagravonatkozójogikövetelmények hogyan határozzák meg.
Depónia, komposztálás, biogáz-hasznosítás
Akülönbözőhulladékkezelésimódszerekkövetkezményei,előnyeiéshátrányai
Kezelés:
Ahulladékkezelésieljárásokcsökkentika hulladékmennyiségétésveszélyességét, ahulladékotközvetlenül hasznosítható állapotbahozzák,megváltoztatjákahulladékkémiai összetételétvagymegszüntetikakörnyezetre gyakorolt káros hatásokat ahulladékanyagminőségénekmegváltoztatásávalvagya hulladékkörnyezetétőlvaló elszigetelésével.
A hulladékkezelésolyanműszakifolyamat,amelyszámos,egymástólfüggetlenül alkalmazható lépésből áll,amelyekközülalegfontosabbaka következők
Ahulladékösszegyűjtése
a hulladékideiglenestárolása
a hulladék szállítása
a hulladékbegyűjtése
Hulladékkezelés
Hulladékkezelés
A hulladékokat akezelés,feldolgozásvagyártalmatlanításszükségességeszerintis csoportosítják. A hasonlóhulladékokathulladékkezelésiosztályokbasorolják.Mindenismert hulladékotbesorolnaka hulladékkatalógusba. Ahulladékkatalógustartalmazzaahulladékkódszámátésfőbbjellemzőit. Minden hulladékegyedikódszámmalrendelkezikaneve,eredete,főbbtulajdonságai,jellemzőiés akezelésrevonatkozóinformációk mellett. Az EurópaiHulladékkatalógus(EWC)azEUtagállamaibanérvényes;azEWClehetővé teszianemzetiadatokösszehasonlításátésaharmonizálthulladékpolitikákkidolgozását;azEWCnemlépaz egyestagállamokbanmármeglévőhulladékosztályozásirendszerek helyébe, hanemharmonizáljaatagállamokhulladékgazdálkodását.ésjelentéstételirendszereketatagállamokban,hanemharmonizáljaazokat.Ahulladékokatforrás,technológiai folyamatok éshulladékáramokszerintosztályozza,éslehetővétesziösszehasonlító statisztikákkészítését.
Ahulladéklogisztikaalapvető lépései
Ahulladékgazdálkodásalrendszerekéntahulladéklogisztikaműködésevállalatonkénteltérő,éskülönbözőképpenvankialakítva.Azegyeslépéseketakövetkezőfejezetekbenrészletesenismertetjük,deennekaszakasznakazacélja,hogylogikaiáttekintéstnyújtson.
-Gyűjtés: a hulladékokgyűjtéseakeletkezéshelyén.Üzemeltetésiszempontbólahasználtgyűjtőedényekalakja, minősége, mennyiségeéskialakításaszámít.Stratégiaikérdéskéntaz egyeshulladékokelkülönítettgyűjtésének kialakításais.
-Gyűjtés: ahulladékotakeletkezéshelyéngyűjtikösszeésszállítjákavállalatonbelüliközpontigyűjtőhelyre.Eztaterületetközpontigyűjtőhelyneknevezzük.Kizárólaga veszélyes hulladékokgyűjtéséreszolgál,éselkülönüla veszélyes hulladékokgyűjtőhelyeitől,amelyekrekülön jogszabályikövetelményekvonatkoznak.Agyűjtésnekkéttípusavan: azüresgyűjtési módszer,amikora hulladékot a helyszínenegygyűjtőjárműbeürítik,ésa kombináltvagykétlépcsősmódszer, amikor ateligyűjtőedényteltávolítják,ésegyüresedénnyelhelyettesítik.
-Szállítás:szorosankapcsolódikagyűjtésikoncepcióhoz,amelyebben azesetben aregionálisgyűjtőhelyrőlaközpontigyűjtőhelyretörténőbelsőszállítástjelenti. Aszállításnálkérdésesa szállítóeszköz,akárbelsőégésűmotorral,akárelektromostraktorraltörténik.Ezutóbbiajánlott,mivelkisebbakörnyezetihatása.Akihívása szállításiútvonalpontosmegtervezéseaszállításhatékonyságánaknöveléseérdekében. Erreacélraszámítógépesmodellezésialgoritmusokhasználhatók.
-Tárolás:ahulladéktárolása az üzemigyűjtőhelyeken.Nemhaladhatjamegazegyévet,kivéve,haerrekülönengedélyt adnak. A hulladékok tárolásánakkülönlegesműszaki követelményei vannak,főkénta hulladék jellegétőlfüggően. Atárolóhelyretörténőszállításlehet szakaszosvagy folyamatos.Ahulladékelőkezelésemárahelyszínigyűjtőhelyenmegkezdődhetett.
-Előkezelés: Azelőkezelésiszakaszmagábanfoglaljaa hulladékgyűjtésének,tárolásának,hasznosításánakésártalmatlanításánakmegkönnyítésére,ahulladékbiztonságnövelésére,akörnyezetihatásokcsökkentésére,valaminta hulladék fizikai, kémiaiésbiológiai tulajdonságainakmegváltoztatásárairányulótevékenységeket[Nagy-Torma-Vagdalt, 2006].Eztmárközvetlenülavállalatiskezdeményezheti,elsősorbanatovábbszállításoptimalizálásaérdekében(pl.tömörítés).Elszállítás: a begyűjtött és (bizonyos esetekben) előkezelthulladékokszállításaa vállalattól a további kezeléshelyére(átvevő).Ebbenaszakaszbanalegfontosabbkérdésekahulladékútvonalának kiválasztásaés a megfelelő (hatékonyés kiterjedt) logisztikaihálózatkialakítása,amegfelelőmellékletek(szállítójegyek)megléte,valamintveszélyeshulladékokesetébenaveszélyeshulladékokszállítására vonatkozóelőírásokbetartásának biztosítása. Ebben a szakaszbana hulladéktulajdonjogánakmegváltozásáraissor kerülhet.
Természetesena logisztikai fázisazoperatívhulladékgazdálkodásbansok esetben (akeretfeltételektőlfüggően)eltérhetafentleírtkoncepcionálisfázistól. A hulladéklogisztikakoncepcionálistervezésénélazonbanafentilogikai sorrend minden esetbenalkalmazható.
A logisztika és a hulladékgazdálkodásközötti kapcsolat
Operatívhulladéklogisztika
Logisztikaialapfunkciók
Szállítás.
Aszállításirendszerfeladataanyersanyagok,a köztes anyagok,anyersanyagok,afélkésztermékek,akésztermékekésazalapfolyamatmelléktermékeként keletkező anyagokmozgásánakbiztosítása a termeléshelye(az ellátás helye) és afogyasztáshelye(az átvétel helye),illetveahulladékkeletkezésénekhelyeés a kezelés helye(azártalmatlanításhelye)között.
Tárolás.
Akínálatés a termelés,illetvea termelés és a fogyasztás közöttiidőkülönbségkiegyenlítéséneklogisztikaifunkciója.
Raktározás(beleértve az anyag-éskészletgazdálkodást is)
A termelésiinputok(alkatrészek) jelentősrészétraktárrólhasználjákfelakínálatés akeresletközötti eltéréskiegyenlítésénekszükségessége miatt.Akészletnélkülitermelés(pl. JITalapúanyagellátás)gondoselemzés(ABCvagyXYZelemzés)utánviszonylagszűkalternatívátjelenthet,decsakbizonyosalkatrészekesetében. Araktárbanszükséges éselegendőkészletszintekmeghatározása,valaminta termelésirendszerfolyamatosészavartalanellátásának biztosítása a lehető legalacsonyabbköltségszinten(kötötttőke)akészletgazdálkodásalapvetőfeladatai.
Csomagolás.
A csomagolás feladataanyersanyagok, félkészéskésztermékek piaci és használati értékénekfenntartásaésbizonyos esetekbennövelése (marketingfunkció), valamintalogisztikai folyamatokban (raktározás, szállításéstárolás)valófelhasználásraalkalmassá tétele(egységrakományképzés).
Hulladékgazdálkodás (tágabb értelemben vett logisztikai alapfunkció).
A termelési folyamatokmelléktermékeinekésegyéb,eredeti funkciójukbanfel nem használható anyagokösszegyűjtése és szállítása,gazdasági és környezetvédelmi szempontokfigyelembevételével,valamintazilyenanyagokesetlegesújrahasznosításaéskezelése.
Cimke felhö
Fem,hulladék,szelektív.solar,újrafelhasználás,nukleáris,hulladék,NPO,zöld,energia,szél,zöld,fenntarthatóság,globális felmelegedés,éghajlatváltozás,környezetvédelem Health,Environmental Sustainability,Environmental Impact Assessment,Environmental Protection Issues,EnvironmentalEngineering,EnvironmentalPollution,Environmental Science,EnvironmentalProtection,EnvironmentalProtectionIssues,Environmentalists,USA,EnvironmentalRecyclingAgency,Újrahasznosított,Hulladékmennyisége,Globáliserőforrások,Lefelé történő újrahasznosítás,Felfelé történő újrahasznosítás,Környezetbarátanyagok,
újrahasznosítható,gyártási folyamat,körforgásos gazdaság,cselekvési terv,környezetbarát és gazdaságos,
Alternatív energia,kölcsönhatás,hőésvillamos energia,emberi beavatkozás,megújuló,geotermikus energia,
Megújuló,nap-,víz-, szél-,alternatívenergia,biomassza,
Fenntarthatófejlődés.