2022. március 25., péntek

nincs hely a szemétnek

hasznosanyagok

 2019. július 2., kedd.

Ahulladékokújrahasznosításaazösszeomlásfelé tart.

Hogyanlett Kínaújrahasznosítóközpont

Azévtizedekótasikeresnekhittglobális szelektívhulladékgyűjtésiésújrahasznosításirendszeridénsúlyosan megrendült,mivelKína,apapír- és műanyaghulladékkorábbilegnagyobbfelvásárlója2018elejeótanemhajlandóanyugatiországokszemétlerakójává válni.Számostovábbiázsiai országlezártahatárait.Ezeknekafejleményeknekébresztőkéntkellszolgálniukavilág számára, rávilágítva arra, hogy az újrahasznosítási rendszersohanem működött megfelelően,ésrendszerszintű változásokra van szükség.

A háztartásihulladékválogatásánakésújrahasznosításánakelsőkísérletibevezetéseóta,az1980-asévekótaazújrahasznosítás200 milliárd dollárosglobálisiparággánőttekimagát,ésalegkézenfekvőbbmegoldásnaktekintikanövekvőemberihulladékproblémára. AVilágbankszerintévente több mint 270 millió tonna hulladékot hasznosítanak újravilágszerte.Erendszerközpontielemeaglobálishulladékkereskedelem, amelynagymennyiségűhulladékotszállíta feldolgozókhoz. Acsoportosítotthulladékotgyakranázsiai feldolgozók vásároljákfel, tavaly Kína volta legnagyobbvásárló.Ahulladékkereskedelemés-kezelésnéharendkívüljövedelmezőlehet,ígynemmeglepő,hogysokvállalatönállóvállalkozáskéntfolytatja ezt a tevékenységet.

Ezarendszerazonban, amely eddigcsaknyugatróllátotthasznot,olyanrejtett problémákatrejt, mint a csempészet, a korrupció és aszennyezés, amelyekreKínatilalmarávilágított.Haazújrahasznosítás koncepciója éscéljajó,akkormiért exportáljaazUSA, Európa, Japán és Dél-Koreaahulladékotmás országokba?

Idén azonban minden megváltozott:2017 végénKína, amelykorábbana globális újrahasznosítási kereskedelem központja volt, hirtelen lezárta határait a hulladék előtt,arrahivatkozva,hogyazáltalatermeltnagymennyiségűhulladékszennyezéstéskörnyezetikárokatokoz.Bártechnikailagmégmindiglehetségesahulladékok átvétele,szigorú környezetvédelmielőírásokatvezetett be,amelyekaziparágiszereplőktöbbségeszámára gyakorlatilagtilalomnakszámítanak. Ennekkövetkeztébena műanyaghulladék piaci ára összeomlott,akárcsakapapíré,amiveszélybesodortaakorábbankedvezőglobálishulladékkereskedelmet:2017elsőfelébenKínaésHongkongméga G7-országoktólvásároltafelazújrahasznosítható műanyaghulladék 60%-át, egy évvel későbbazonbanez az aránymár10%aláesett!csökkent.

Kínakivonulásajelentős veszteségeketokozotta nyugatihulladékgazdálkodásivállalatoknakis, aműanyaghulladék-újrahasznosítóiparglobálisválsággalnézszembe-idéziEricKawabatát,aTerraCyclevezérigazgatójátazFT.Japánpéldául,amelykorábbannagymennyiségbenexportáltKínába,felhalmoztaahulladékot,éslegalábbisrészbenazégetőművekkiépítésévelpróbálmegbirkóznia problémával. Az Egyesült Államokbanahulladéklerakókranehezedőnyomásszintén erőteljesen megnőtt,aműanyaghulladékexportjaazideiévelsőfelébenazelőzőévhezképestmintegy30%-kalcsökkent(szembena G7-ekátlagának20%-oscsökkenésével).

A kínaitilalomraválaszulaz újrahasznosítási programokköltségeitöbbszöröséreemelkedtek,ésa szelektívhulladékgyűjtőkelkezdték korlátozni agyűjthető anyagok körét. Míg korábbana szelektívgyűjtésből bevételük származott, mostahulladékgazdálkodássalkapcsolatostöbbletköltségekkelszembesülnek. Kaliforniában példáulegytonnaműanyaghulladék2017elejénakár 20 dollárbevételtishozhat,deegy évvel később ugyanez a tételésannakártalmatlanítása10dollárbakerülazönkormányzatnak.

Ennekeredményeképpen akínaivállalatokjelentős részeáttelepültDélkelet-Ázsiamásországaiba,dearégiómostanrasokkaltöbbműanyaghulladékotkap, mintamennyitbiztonságosan fel tud dolgozni,amiegy új típusú környezeti válságotidézelő.Néhányhónap alattMalajziaglobálishulladékfeldolgozóközponttávált,kétszerannyihulladékotdolgozfel, mint Kína és Hongkong.Vietnamműanyaghulladék-importja2017 és 2018 első féléve közöttmegduplázódott, míg az Indonéziába irányulószállítások56%-kalnőttek. A legnagyobbmértékbenazonbanThaiföldrőlnőtt a hulladékimport, ahol akülföldrőlérkezőhulladékszállítások1370%-kalemelkedtek.

A délkelet-ázsiai országok kormányai igyekeznek korlátozniazimportálthulladékmennyiségét,deahulladék gyakranteljesen szabálytalanul érkezik azországba,ésegyesvállalatokmegsempróbáljákbetartania környezetvédelmielőírásokat.EzértKína utánmásázsiaiországokis jelentősellenállástkezdenektanúsítaniahulladékszállítássalszemben. Thaiföldön akikötőket,hulladéklerakókatésfeldolgozóüzemeketellenőrzik,ésa kormányarra készül, hogy két éven belül betiltja a műanyaghulladék behozatalát.AzIpariMinisztériumbecslése szerint a helyiipar95%-ainformálisanműködik.Ahulladéknagyrészét nemcsaksajátkezelésre,hanemviszonteladásraisimportálják, ami szinténszabályellenes.Vietnamis felfüggesztette a papír,műanyag,fémés egyéb hulladékokbehozataliengedélyeit,ésMalajzia is úgy döntött,hogyfelfüggesztia műanyaghulladékbehozatalát.

Az 1989-es Bázeli Egyezménycsakafejlődőországokhozzájárulásávalengedélyeziaze-hulladékfejlődő országokbatörténőszállítását,denem szabályozzaaműanyagokkalvalókereskedelmet,amikérdéseketvet felazintézkedésmegfelelőségét illetően. Norvégia már kidolgozott egyjavaslatota Bázeli Egyezményhatályaalátartozóhulladékok listájánakbővítésére,hogybizonyosműanyaghulladékokkivitelétafogadóországok előzetes engedélyéhezkösse;az EU ésszámoshulladékkereskedő ellenziezta célkitűzést,demár több mint 20 ország csatlakozotta támogatók közé.

A norvég cél kritikusai szerint acélelriasztjaahulladékokújrahasznosítását,ésmég nagyobbproblémákatokozhat,mígmások, például az Európai Bizottság környezetvédelmi biztosa,hosszútávúelőnyöketlátnakbenne. Karmenu Vella szerinta feltörekvőgazdaságokazontörekvésénekmegfékezésével,hogya világszemétlerakójáváváljanak, a fejlett országoknaksajátújrahasznosításiéshasznosításikapacitásaikkiépítésérekelleneösszpontosítaniuk,amiösztönzőleghataz érintettiparágakra.Ezaváltozásarrafogjakényszerítenia nyugatiországokhulladéktermelőit, hogytöbbetfektessenekbeakörnyezetvédelembe.Többnagykínaiújrahasznosítóvállalatúgydöntött,hogyahazaiműködésükmárneméletképes,ésaz Egyesült Államok feléfordulnak,papírgyárakatés újrahasznosító üzemeketvásárolnakfelvagy hoznak létre,éstovábbi beruházásokatterveznek.Akényszerűváltozásazonbana fogyasztói szokásokat isbefolyásolhatja.

Míg eddig abegyűjtésiésújrahasznosításiarányokjavításárahelyeztékahangsúlyt, afigyelem acsomagolásraésafogyasztói szokásokváltozásáraterelődhet:az 1950-es évek ótavilágszertetöbb mint 6,3 milliárd tonnaműanyaghulladékkeletkezett,ésennektöbb mintafelea2000-esévekben. Az egyikmegoldásazújrahasznosításnöveléseazújrahasználathelyett, például aműanyagpalackok esetében, de a csomagolást tudatosan kerülő fogyasztói magatartásisjelentősencsökkenthetia problémát.Ajelenlegi újrahasznosítási rendszer kritikusaiazzalérvelnek,hogyehhezmégcsakújakatsem kellkitalálni.Sokesetbenelégmegnézni,hogyanéltektúlnagyszüleinkeldobhatóműanyag kávékapszulák vagy vizes palackok nélkül.

CIMKEUP

FemwasteSzelektívnapenergiaÚjrafelhasználásNukleárisenergiaHulladékNonprofitHulladékZöldenergiaZöldenergiaZöldenergiaZöldenergiaZöldenergiaSzélZöld M LIDL A US EPA B DEP EMS ENVIROMENTAL EPA EWG Fenntarthatóság GlobálisfelmelegedésÉghajlatváltozásKörnyezetEgészségKörnyezetifenntarthatóságKörnyezetihatásvizsgálatKörnyezetihatásvizsgálatKörnyezetvédelmikérdésekKörnyezetmérnökségKörnyezetszennyezés Környezettudomány Környezetvédelem KörnyezetvédelmikérdésekKörnyezetvédőkMiazUSAKörnyezetvédelmi Újrahasznosítási Ügynöksége?